22 grudnia 2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Polskich Patriotów w Drwalewie uczniowie kl. III g. i  VIII z  trzema młodszymi kolegami z kl. IV i  „0” wystawili spektakl Opowieść wigilijna według Charlesa Dickensa.

Główny bohater  Ebenezer  Scrooge - samotny skąpiec  nigdy nie obchodził świąt Bożego Narodzenia. Uważał, że to święta wymyślone przez głupców i szaleńców i jak zwykle miał je spędzić w swym kantorze.  Kiedy zjawił się duch  zmarłego prze siedmioma laty wspólnika – Marleya i zapowiedział przybycie kolejnych duchów: przeszłości , teraźniejszości i przyszłości, skłonił go do refleksji.  Następni przybysze uświadomili bohaterowi nikczemne i bezwartościowe dotychczasowe życie. Natychmiast zmienił swoje postępowanie.

Wspaniałe kreowanie ról przez naszych uczniów wiernie odzwierciedliło życie i losy głównego bohatera oraz innych postaci.  Przedstawienie uświadomiło nam wszystkim, że XIX wieczne dickensowskie przesłanie jest wciąż aktualne.

Bajeczną scenografię do spektaklu przygotowały Panie B. Pietras i K. Łukomska, wspaniałą i przejmującą muzykę G. Pietrzak, a oprawę literacką i całość przedstawienia dyr. szkoły i nauczyciel języka polskiego J. Pietrzak.

Po występie odbyła się już tradycyjna wigilia szkolna. Przy pięknie udekorowanych stołach zastawionych potrawami wigilijnymi, wszyscy połamali się opłatkiem. Po życzeniach odbyło się wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.