Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Chynów we współpracy z Wójtem - Panem Tadeuszem Zakrzewskim zadbało o to, aby historia dotycząca miejscowości położonych w Gminie Chynów była w zasięgu ręki mieszkańców oraz przyjezdnych turystów ceniących aktywny wypoczynek, jakim jest jazda na rowerze.

Dzięki realizacji projektu pochodzącego z Fundacji PGiNG, powstał liczący 28 km rowerowy szlak historyczny. Jego trasa wiedzie przez kilka miejscowości, w których obok ciekawych historycznie obiektów ustawiono tablice z informacjami, mapą i fotografiami. Na każdej tablicy znajduje się kod QR, który wystarczy zeskanować smartfonem, by przenieść się do wirtualnego historycznego przewodnika po Gminie Chynów.

Trasa szlaku rozpoczyna się w Chynowie przy cmentarzu i prowadzi kolejno do Staniszewic, Grobic, Sułkowic, Pieczysk, Drwalewa, Budziszyna i kończy także w Chynowie, pod Urzędem Gminy.

Zwiedzanie szlaku można rozpocząć w dowolnym miejscu. W Gminnej Bibliotece w Domu Kultury w Chynowie znajdują się bezpłatne przewodniki, które zapewne je ułatwią.

Celem Stowarzyszenia jest działalność na rzecz lokalnej społeczności. Rowerowy szlak historyczny członkowie tej instytucji tworzyli z wielką radością i zaangażowaniem. Zbieranie wiadomości historycznych było miłym wyzwaniem.

Wszak nie ma chyba nic ważniejszego jak znajomość własnych korzeni i lokalnej historii.

Takie wyzwania bardzo lubimy i chętnie je podejmujemy.