11 października uczniowie kl. 5-8 Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Pieczyskach brali udział w apelu przygotowanym przez Samorząd Szkolny na temat przemocy i jej przejawów. Dzieciaki zagrały w kilku scenkach związanych z nietolerancją, agresją i różnymi formami przemocy wśród ludzi młodych. Ciekawą inscenizację zakończyło krótkie podsumowanie i uświadomienie, że przemoc nie tylko niszczy ofiarę, ale też samego sprawcę. Wiemy, że każdy z nas musi interweniować, gdy dzieje się komuś krzywda, nie możemy zgadzać się na wszelkie, nawet drobne akty przemocy wobec drugiego człowieka– to nasz moralny obowiązek.

Agresja w szkole zdarza się niestety coraz częściej. Jak rozpoznać agresję w szkole? Dzieci czasem się przezywają, zdarza się, że się pobiją. Czy to już agresja w szkole, czy zwykłe szkolne wybryki? Oto kilka rad, jak zachować się, gdy wasz potomek atakuje innych lub gdy jest ofiarą agresywnego dziecka w szkole

Agresja w szkole: jak reagować na agresywne dziecko w szkole?

Nauczycielu – nie bój się rodziców i pisz w dzienniczku wprost, na czym polega złe zachowanie ucznia.

Rodzice – nigdy nie bagatelizujcie notatki, porozmawiajcie z dzieckiem, żeby poznać przyczyny takiego zachowania i zareagujcie zdecydowanym sprzeciwem.

Rodzice - nie róbcie awantury nauczycielowi, że to niemożliwe, żeby wasze dziecko pluło na kolegę, a nauczycielce pokazywało obraźliwe gesty. Tego typu agresywne zachowania dzieci w szkole zdarzają się częściej niż sobie wyobrażacie, nawet w klasach młodszych szkół podstawowych. Wysłuchajcie spokojnie racji dziecka, a potem argumentów nauczyciela i postarajcie się poznać prawdę. Jeśli dziecko zachowywało się agresywnie, razem z nauczycielem zastanówcie się nad przyczynami takiego zachowania.

Nauczyciele i rodzice – stwórzcie wspólny front, jednym głosem piętnujcie wszelkie objawy agresji słownej (poniżanie, szantażowanie, wyśmiewanie, przezywanie) i przemocy fizycznej (to nie tylko kopanie czy bicie, ale także plucie czy popychanie).

Rodzice – nie wahajcie się w sytuacjach kryzysowych, gdy nie możecie dać sobie rady, zwrócić się o pomoc do szkolnego pedagoga i psychologa.

Jeśli w szkole nie ma psychologa, poproście o pomoc z zewnątrz, np. w Szkolnej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej..