11 listopada 1918 r. to ważna data w historii Polski. Tego dnia, po 123 latach niewoli, odzyskaliśmy wolność, a nasza ojczyzna pojawiła się ponownie na mapach Europy. Było to szczególne i wyjątkowe wydarzenie dla tysięcy Polaków, którzy z wiarą i nadzieją walczyli za ukochany kraj. Niektórzy z nich nigdy już nie powrócili do domu, oddali swoje życie w walce o niepodległość. O nich należy pamiętać. Oddając cześć poległym, warto wspomnieć ich tragiczne losy.

Z okazji Święta Niepodległości uczniowie klasy 6a pod kierunkiem pani Beatą Rogal i pani Katarzyny Ambroży przygotowali patriotyczną wieczornicę, która odbyła się 8 listopada o godzinie 17.00. Spektakl został zrealizowany w ramach projektu „Odkrywamy swoje pasje” dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Ośrodek Działaj LokalnieStowarzyszenie W.A.R.K.A” oraz ze środków Starostwa Powiatowego w Grójcu, Gminy Chynów i Lokalnych Partnerów: Deltima, Trans-Med, ZUK Warka.

Wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni do odbycia podróży w przeszłość, przypomnienia sobie zdarzeń i trudnych momentów naszej historii. Przy dźwiękach poloneza, w blasku delikatnie migoczących świec przenieśliśmy się w czasy, gdy każdy dzień mógł przynieść śmierć.

Pojawiające się na scenie postacie w czarnych kapturach, ich głosy przedstawiające dramatyczne historie ludzi, którzy zginęli za ojczyznę, ukazane na tle zdarzeń dziejowych i podkreślone odpowiednią oprawą muzyczną oraz klimatyczną scenografią zrobiły na widzach ogromne wrażenie. Niejednej osobie zakręciła się w oku łza i odżyły poruszające wspomnienia.

Przemówienie Józefa Piłsudskiego, pełne nadziei i wiary w lepsze jutro, było optymistycznym akcentem i punktem kulminacyjnym części artystycznej.

Na zakończenie widzowie zaśpiewali wspólnie z chórem wybrane, najbardziej znane pieśni i piosenki patriotyczne. Publiczność z sentymentem poddała się urokowi tych melodii.

Gromkie brawa, gratulacje i serdeczne, pełne uznania słowa były wspaniałym podziękowaniem za wzruszające spotkanie z historią, które dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci przybyłych gości.

Po zakończeniu wieczornicy przeprowadziłam rozmowę z jedną z osób zasiadających na widowni, z Klaudią, uczennicą kl. 7a.

Czy podobało Ci się przedstawienie?

Zdecydowanie tak. Uważam, że podkreślenie ważności świąt tego typu jest bardzo ważne, ponieważ ukazuje Polakom, jak było kiedyś i pozwala docenić to, co mamy dzisiaj.

Czy coś Cię ujęło szczególnie?

Szczególnie podobał mi się klimat tego wydarzenia. Było ciemno, co nadawało mu mrocznego charakteru. Natomiast pomysł z mówieniem przy świecach dodatkowo podkreślił ten nastrój.

Co myślisz o minimalistycznej scenografii?

Akcentowała treści patriotyczne, posługując się symboliką i odbiegała od takich tradycyjnych dekoracji. A to, że scenografia była skromna, nie znaczy, że była grosza. W prostocie tkwi piękno.

Co sądzisz o wspólnym śpiewaniu, które zakończyło uroczystość?

Fajny pomysł. Dzięki tym piosenkom mogłam poznać kawałek historii i uczucia ludzi, którzy byli jej częścią.

Czy coś Ci się nie podobało? Czy zmieniłabyś coś?

Nie, przedstawienie było genialne. Można tylko pogratulować uczniom oraz osobom, które pomagały w przygotowaniach. Występ zrobił na mnie ogromne wrażenie. Bardzo mi się podobało.

Ja, jako osoba oglądająca spektakl, mogę tylko dodać, że przywołane historie ludzi, opowiadane przez kolegów i koleżanki z młodszych klas, były poruszające i wzbudziły we mnie silne emocje. Podobał mi się także nastrój tej sztuki – wzniosły i uroczysty, pełen patriotyzmu. Zapalone świece według mnie symbolizowały nadzieję Polaków na odzyskanie przez ojczyznę niepodległości, nadzieję, która nigdy nie zgasła i w końcu została spełniona. Młodzi artyści bardzo dobrze odegrali swoje role. Nic dodać, nic ująć. Uczniowie pokazali nam, że wieczornica patriotyczna, upamiętniająca Narodowe Święto Niepodległości, może być piękna i wzruszająca dzięki podniosłej atmosferze i odpowiedniej muzyce. Dla mnie ta uroczystość była niezwykłym przeżyciem.

Lidia Smolarek, kl. 8b ZSP Chynów