INFORMACJA DLA OSÓB STAJĄCYCH DO KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ W ZAKRESIE POWSZECHNEGO OBOWIĄZKU OBRONY 

 Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 października 2019 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 r. ( Dz. U. z 2019 r. poz. 1981), kwalifikacja wojskowa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przeprowadzona w dniach od 03 lutego do 30 kwietnia 2020 r.

 Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia. 

 W powiecie grójeckim zadania związane z kwalifikacją wojskową realizuje Powiatowa Komisja Lekarska w Grójcu z siedzibą w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej – Grójec ul. Strażacka 11, 05-600 Grójec. Aktualny telefon (0-48) 6642388.

Kwalifikacja wojskowa dla gminy Chynów zostanie przeprowadzona w dniach : 19, 20 i 23 marca 2020r.- dla mężczyzn i 26 marca 2020 r. – dla kobiet

NA KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ

  1. Sprawdzona zostanie tożsamość osób podlegających kwalifikacji wojskowej;
  2. Nastąpi ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej;
  3. Wstępne przeznaczenie osoby podlegającej stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej w art. 4 ust. 2, oraz przyjęciem wniosków o przeznaczeniu do służby zastępczej;
  4. Zostanie założona lub zaktualizowana ewidencja wojskowa;
  5. Wydany zostanie wojskowy dokument osobisty;
  6. Osoby podlegające stawieniu się do kwalifikacji wojskowej przeniesione zostaną do rezerwy i wydane na ich wniosek zaświadczenie o uregulowanym stosunku do służby wojskowej;
  7. Udzielane zostaną informacje w zakresie:
  • Uregulowania służby wojskowej;
  • Możliwości wstąpienia do różnych form służby:
    • Służby przygotowawczej,
    • Służby w wojskach obrony terytorialnej,
    • Służby w Narodowych Siłach Rezerwowych,
    • Zawodowej służby wojskowej (stałej i kontraktowej),
    • Służby kandydackiej,
    • Legii Akademickiej.

 KATEGORIE ZDOLNOŚCI DO CZYNNEJ SŁUŻBY WOJSKOWEJ

  1. Kategoria A – zdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, o którym mowa w art. 59, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej oraz służby zastępczej.

Art. 59 Żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, w rozumieniu niniejszej ustawy, są osoby, które odbywają lub pełnią następujące jej rodzaje:

  • Zasadniczą służbę wojskową;
  • Przeszkolenie wojskowe;
  • Terytorialną służbę wojskową;
  • Ćwiczenia wojskowe;
  • Służbę przygotowawczą;
  • Okresową służbę wojskową;
  • Służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
  1. Kategoria B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, o której mowa w pkt. 1,  w czasie pokoju.
  2. Kategoria D – niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w pkt. 1, w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej.
  3. Kategoria E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w pkt. 1,  w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Orzeczenie staje się ostatecznym po upływie 14 dni od dnia wydania. W tym terminie osoba stająca do kwalifikacji może złożyć odwołanie od orzeczonej kategorii. Po terminie 14 dni od daty otrzymania orzeczenia osoba stająca do kwalifikacji zostanie przeniesiona do rezerwy bez nadania stopnia szer. rez.

WYJAŚNIENIE

  1. Osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, posiadające wykształcenie lub zawód medyczny mają możliwość podjęcia służby (pracy) w Polskich Kontyngentach Wojskowych lub Polskich Jednostkach Wojskowych wykonujących zadania poza granicami kraju.
  2. W czasie pokoju nie kieruje się do wojskowej komisji lekarskiej osoby, wobec której wydano ostateczne orzeczenie ustalające kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej E.
  3. Osoby podlegające stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, które po rozpoczęciu kwalifikacji wojskowej na danym terenie zamierzają zmienić miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, stawiają się do kwalifikacji wojskowej przed opuszczeniem miejsca dotychczasowego pobytu. W pozostałych przypadkach właściwość miejscową ustala się według przepisów art. 21 § 1 pkt 3 i § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego.
  4. Osoby podlegające stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, które w okresie od dnia ogłoszenia kwalifikacji wojskowej do dnia jej rozpoczęcia zmieniły miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, zgłaszają się do wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), właściwego ze względu na ich nowe miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące. Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) wyznacza im miejsce i termin stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
  5. Osoby podlegające stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, które nie dopełniły tego obowiązku w określonym terminie i miejscu, są obowiązane to uczynić niezwłocznie po ustaniu przeszkody.
  6. Do kwalifikacji wojskowej mogą się stawić również ochotnicy, w tym kobiety, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą dwadzieścia cztery lata życia, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej osiemnaście lat życia. Ochotnicy, którzy stawili się do kwalifikacji wojskowej, z dniem tego stawienia się, podlegają obowiązkowi czynnej służby wojskowej na zasadach ogólnych.
  7. Wojskowych dokumentów osobistych nie wolno przenosić, przewozić ani przesyłać za granicę.
  8. Osoby, które stawiły się do kwalifikacji wojskowej, udokumentowanie przeniesienia do rezerwy w wojskowym dokumencie osobistym mogą uzyskać po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej w tej sprawie, a dokonanie tej czynności może nastąpić w miejscu prowadzenia kwalifikacji wojskowej lub we właściwej komendzie uzupełnień.