WNIOSKI NA DODATEK WĘGLOWY SKŁADAMY

W GMINNYM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W CHYNOWIE

Wnioski można składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej osobiście w pokoju nr 1 i 4 w godzinach 7.30 – 15.30 (budynek C-Gminny Dom Kultury) lub przez internet (e-PUAP) do 30 listopada 2022.

Wzór wniosku można pobrać z internetu lub odebrać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Chynowie.

Przypominamy, że dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi i WPISANE LUB ZGŁOSZONE DO CENTRALNEJ EWIDENCJI EMISYJNOŚCI BUDYNKÓW (CEEB), o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561 i 1576). Przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego.

W przypadku osób składających wniosek o dodatek weglowy w naszej gminie, OPS będzie sprawdzał samodzielnie czy gospodarstwo domowe pod danym adresem jest wpisane do CEEB. Nie ma potrzeby występowania do urzędu gminy o zaświadczenia, itp.

Dodatek węglowy powiązany jest z gospodarstwem domowym. Nie ma kryterium dochodowego. W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa, przyznawany będzie pierwszemu z wnioskodawców.

Podkreśla się, że nowe regulacje mają na celu zapewnienie wsparcia dla dużej grupy gospodarstw domowych, w tym również gospodarstw najuboższych energetycznie, w pokryciu części kosztów wynikających ze wzrostu cen na rynku energii, w tym kosztów opału.

Dodatek węglowy będzie wyłączony spod egzekucji i zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie trzeba go będzie także uwzględniać przy obliczaniu wysokości osiągniętego dochodu.

Dodatek węglowy nie przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw tj. węgla kamiennego, brykietu lub peletu zawierających co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, wydobytych lub wyprodukowanych w Rzeczypospolitej Polskiej lub do niej sprowadzonych w okresie od dnia 16 kwietnia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. i ich sprzedaży odbiorcom po cenie nie wyższej niż 996,60 złotych brutto za tonę.

Na potrzeby składania wniosków o wypłatę dodatku węglowego przyjmuje się, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.