W piątek 16 czerwca 2023r. drugoklasiści z Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Tadeusza Stokowskiego w Watraszewie dołączyli do ogólnopolskiej akcji promującej edukację
w terenie pod nazwą „Dzień Pustej Klasy”.

Dzień Pustej Klasy to święto edukacji w naturze obchodzone co roku w czerwcu. Jego inicjatorem jest Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”. Tego dnia wychowankowie wspólnie ze swoimi nauczycielami porzucają naukę w klasie na rzecz nauki w naturze. Obchody Dnia Pustej Klasy w Polsce organizowane są od 2016 roku. Co roku dziesiątki tysięcy dzieci bawią się i uczą na świeżym powietrzu.

Uczniowie klasy drugiej zamiast siedzieć w ławkach, badali świat otoczeni zielenią, zapachami lata i dźwiękami natury. Nauka w kontakcie z przyrodą jest efektywniejsza, bo odbywa się bez stresu, w dobrej atmosferze i z podążaniem za ciekawością dzieci. Angażująca edukacja w terenie łączy te elementy. Dzieci uczą się, a jednocześnie korzystają z dobrodziejstw natury i są w ruchu. Natura uczy, dotlenia, aktywizuje, pobudza wyobraźnię, wzrusza i zadziwia.

U. Trzos