fe21e695-80b7-4aaf-a31e-62481502e999

tegoroczne motto:

"Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się jak bez paszportu." A. Czechow

W dniu 10 czerwca 2015 r. w Publicznym Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Chynowie obchodzony był już po raz drugi Szkolny Dzień Języków Obcych.

Głównym celem imprezy było uświadamianie młodzieży korzyści płynących z uczenia się języków oraz podkreślenie ich roli i znaczenia w naszym codziennym życiu. Inne cele to zachęcanie do przełamywania barier językowych w prezentowaniu swoich umiejętności lingwistycznych przed społecznością szkolną, propagowanie zdrowego współzawodnictwa oraz kształtowanie postawy szacunku wobec innych kultur.

W przygotowanie tej ważnej dla społeczności szkolnej imprezy włączyła się spora część gimnazjalistów, co świadczy o dużym zaangażowaniu młodzieży w życie szkolne. Pracowali oni pod nadzorem dwóch nauczycielek języków obcych - pani Gabrieli Wrochna

i pani Katarzyny Borszyńskiej-Adrych.

Obchody imprezy miały formę rywalizacji międzyklasowej, gdzie nagrodą dla zwycięskiej klasy był tytuł "KLASA POLIGLOTA". W trakcie trwania imprezy gimnazjaliści mogli pochwalić się swoją znajomością języków obcych m.in. odgadując polskie odpowiedniki angielskich i rosyjskich idiomów, rozpoznając znaczenie słówek zwanych "fałszywymi przyjaciółmi tłumacza" czy wykazać się znajomością rosyjskich świąt i angielskich symboli matematycznych. Rywalizacja była bardzo zacięta i okazało się, że chynowscy gimnazjaliści mają dużą wiedzę o otaczającym ich świecie, a ich znajomość języka angielskiego i rosyjskiego jest na naprawdę dobrym poziomie.

Ostatecznie w całej rywalizacji zwyciężyła klasa 3A i tym samym otrzymała tytuł KLASA POLIGLOTA. Na drugim miejscu uplasowała się klasa 2A, a ostatnie trzecie, aczkolwiek równie godne pogratulowania, miejsce na podium potyczek językowych przypadło w tym roku klasie 1A.

Oprócz rywalizacji pomiędzy poszczególnymi klasami odbyły się również trzy konkursy indywidualne: "Konkurs na Mistrza Angielskiej Ortografii", "Konkurs na Mistrza Rosyjskiej Ortografii" oraz konkurs plastyczny, celem którego było wykonanie plakatu zachęcającego do nauki języków obcych.

Wszyscy zwycięzcy, zarówno w rywalizacji międzyklasowej, jak również w konkursach indywidualnych zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez wydawnictwa, z których podręczników korzystają nasi gimnazjaliści (MacMillan, WSiP oraz Pearson), jak również innych sponsorów (Instytut Studiów Brytyjskich przy UW, Wyd. Kram, Wyd. Wiedza Powszechna). Ponadto nagrodzeni uczniowie otrzymali słodycze ufundowane przez Szkolną Radę Rodziców.

Całość imprezy uświetniły tez występy naszych uczniów, którzy zaprezentowali swoje zdolności wokalne wykonując znane utwory w języku angielskim oraz rosyjskim.

Mamy nadzieję, że Dzień Języków Obcych na stałe wpisze sie już w kalendarz uroczystości szkolnych w naszym gimnazjum i za rok odbędzie 3 edycja tej imprezy.

PG W CHYNOWIE