Patriotyzm a udział w wyborach parlamentarnych

Dzień Niepodległości – bardzo ważne święto dla każdego Polaka. Mamy własne państwo. Mamy demokrację pośrednią i naród sprawuje władzę poprzez swoich przedstawicieli. Czy naprawdę wszyscy korzystamy z tego przywileju? Nie biorąc udziału w wyborach - głosujemy na zwycięzcę. Jak to podsumowali niektórzy uczniowie – ten kto nie głosował, pozbawił się prawa do krytyki rządzących i narzekania!

W chynowskim gimnazjum uczennice klasy 2 B przeprowadziły projekt CEO „Młodzi głosują” – wybory parlamentarne.

Witamy, jesteśmy uczennicami Publicznego Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Chynowie. Mamy na imię Gabrysia, Maja, Sara, Dominika i Asia. Zrealizowałyśmy projekt edukacyjny „Młodzi głosują – wybory parlamentarne”.

Nasze działania: rozwieszenie plakatów w pobliskich miejscach i zachęcenie ludzi do wzięcia udziału w wyborach które odbyły się 25.10.2015. Kolejnym krokiem było przygotowanie gazetki, na której znalazły się poszczególne partie polityczne, ich programy i liderzy. Następny był apel. Było to zdecydowanie najtrudniejsze zadanie, ale mimo stresu dałyśmy radę. Miał on na celu przybliżenie uczniom jak i dlaczego głosować. Kolejne zadanie wymagało od nas większego zaangażowania i powagi. W dniu 19.10.2015 zorganizowałyśmy wybory szkolne. W pracach Komisji Wyborczej uczestniczyli przewodniczący każdej klasy. Całe wybory minęły całkiem fajnie i niepotrzebnie się tak przejmowałyśmy. Po skończonych wyborach policzyłyśmy wszystkie głosy. Frekwencja w naszej szkole była dość wysoka, bo aż 78,6% . Na koniec przeprowadziłyśmy quiz w klasie 2B na temat roli Parlamentu w państwie demokratycznym.

Jesteśmy zadowolone i dumne, że tak duża liczba uczniów zainteresowała się i zagłosowała. Było to dla nas bardzo ważne. Wzbogaciłyśmy własne doświadczenia! A współpraca z opiekunką projektu była satysfakcjonująca dla obu stron.

Wyszczególnienie Gimnazjum Chynów Gmina Chynów
Frekwencja 78,6% 47,95%
Prawo i Sprawiedliwość 36,20% 39,49%
Platforma Obywatelska 13,50% 17,69%
Razem 3,68% 3,27%
KOWiN 17,79% 5,77%
Polskie Stronnictwo Ludowe 7,98% 13,31%
Zjednoczona lewica 1,23% 4,43%
Kukiz’15 17,79% 7,70%
Nowoczesna 1,84% 4,06%
Wyborcy Zbigniewa Stonogi X 0,42%
Kongres Nowej Prawicy X 0,24%

Podsumowanie: w tabeli ukazane są wyniki głosowania uczniów gimnazjum w Chynowie i dorosłych mieszkańców gminy Chynów

Czy patriotyzm to udział w wyborach? TAK! Młodzież to wie.

Dzień Niepodległości przypomina nam o naszych prawach i obowiązkach obywatelskich!

L.A.