Pod koniec kwietnia zostanie rozstrzygnięty V Gminny Konkurs Literacki „Pawie Oczka”. Jego organizatorki p. Aleksandra Bieńkowska i p. Jolanta Chmielewska (z PSP w Sułkowicach) postanowiły wyjść naprzeciw oczekiwaniom uczestników z lat ubiegłych i 2 kwietnia zorganizowały warsztaty literackie. Miały one na celu pobudzenie kreatywności uczniów i zapoznanie ich z regułami pisania opowiadań i wierszy. Samo oczytanie i znajomość wielu utworów – czy to epickich, czy lirycznych – nie wystarczy, by skonstruować trzymające w napięciu opowiadanie i poruszający wiersz. Oczywiście nawet dobra znajomość zasad nie gwarantuje sukcesu literackiego, ale może pomóc w zaplanowaniu swojej pracy nad tekstem.

Organizatorki przygotowały dla 18 uczestników (ze szkół w Watraszewie, Sułkowicach i gimnazjum w Chynowie) wiele inspirujących i rozbudzających wyobraźnię zadań. W pierwszej części spotkania, poświęconej gatunkom epickim, uczniowie na podstawie wylosowanych kostek z obrazkami układali w grupach opowiadania. Następnie po krótkiej prezentacji o najważniejszych pojęciach epickich, uczestnicy warsztatów – bogatsi o nową wiedzę – poprawiali napisane wcześniej przez siebie historie. Kolejnym zadaniem, które w jeszcze większym stopniu zmuszało uczestników do kreatywności, było wymyślanie pięciu elementów fabuły, a potem losowanie ich z całej puli wymieszanych pomysłów. Na ich podstawie powstało pięć różnych opowiadań o tajemniczych tytułach, np. „Czarodziejskie ziemniaki”, czy „Przed zagładą farmera”.

Po krótkiej przerwie przyszedł czas na zmierzenie się z kolejnym rodzajem literackim – liryką. Zanim uczniowie otrzymali praktyczne zadania do wykonania przypomnieli sobie podstawowe pojęcia związane z poezją. Z tym większym zdziwieniem wysłuchali, że następne ćwiczenia to odnajdywanie środków poetyckich w jakże prozaicznych, wydawałoby się, tekstach reklamowych. Zaś na koniec warsztatów wcielili się w role poetów opisujących różnorodne, inspirujące przedmioty: skamieniałości czy rzeźby (fotografie i opisy są dostępne na profilu facebookowym szkoły w Sułkowicach).

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ogromny wkład pracy i pasję, z jaką wykonywali proponowane zadania. Nasz podziw jest tym większy, że za oknem tej soboty panowała piękna wiosenna pogoda. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta w trakcie zajęć pozwoli na osiągnięcie literackiego sukcesu. Wierzymy, że 2 kwietnia rozpoczęliśmy nową warsztatową tradycję i już zawsze „Pawie Oczka” będą poprzedzane takimi kreatywnymi spotkaniami miłośników literatury!

J. Chmielewska