W ostatnich dniach klasy VI oraz I i II gimnazjum razem z Panią Dyrektor, Panią Klaudią Łukomską oraz z Panem G. Pietrzakiem pojechały na wycieczkę do Warszawy. Od samego rana towarzyszyła im wspaniała majowa aura, dzięki której w dużej mierze wycieczka była bardzo udana. Pierwszym punktem programu była wizyta na Warszawskich Powązkach. W trakcie dwugodzinnego spaceru odwiedziliśmy groby zasłużonych Polaków, podziwialiśmy również nagrobki "zwykłych" warszawiaków, które dzięki kunsztownemu wykonaniu również współtworzą niezapomniany klimat Powązek.

Odwiedziliśmy kwatery żołnierzy, którzy walczyli w polskich powstaniach, a także I i II Wojnie Światowej.

Na Cmentarzu znajduje się również kwatera „Na Łączce” gdzie w latach 1945-56 chowani byli zamordowani przez Urząd Bezpieczeństwa, symboliczna „Dolinka Katyńska”, która jest najważniejszym w mieście miejscem upamiętnienia ofiar zbrodni Katyńskiej. Liczne pomniki i tablice pamiątkowe, również stanowią symboliczne miejsca pamięci, najsłynniejszym z nich jest pomnik Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym), upamiętniający żołnierzy walczących podczas II Wojny Światowej.

Jednak nie tylko żołnierze spoczywają na tym cmentarzu. Jest to nekropolia, gdzie obecnie odbywają się pochówki osobistości znanych i zasłużonych, odwiedziliśmy groby Jacka Kuronia ,pułk. Ryszard Kuklińskiego, K.I. Gałczyńskiego, Zbigniewa Religi, Tadeusza Sygietyńskiego, Zofii Nałkowskiej, Waldemara Milewicza, Jana Machulskiego, Wojciecha Siemiona, Kazimierza Górskiego, Kazimierza Deyny, Kamili Skolimowskiej, Jerzego Kawalerowicza, Władysława Kopalińskiego, kwaterę Szarych Szeregów z grobami Alka, Rudego i Zośki, kwaterę z grobami osób i pomnikiem zw. z katastrofą samolotu rządowego lecącego do Smoleńska w 2010 roku oraz kwatery związane z katastrofą samolotu LOT z 1987 i 1980 roku i wiele innych…

Po zakończonym spacerze udaliśmy się do Zamku Królewskiego. Podzieleni na dwie grupy wzięliśmy udział w lekcjach muzealnych pt. „Wizyta u króla” oraz „Motywy antyczne we wnętrzach Zamku Królewskiego”

Wizytę u króla była wędrówką po wybranych salach zamku oraz okazją do rozmowy o charakterze i zakresie władzy króla polskiego, a także o codziennym życiu na dworze.

Lekcja pt. „Motywy antyczne we wnętrzach zamku królewskiego miała na celu uświadomienie uczniom klasycznych źródeł naszej kultury. Wnętrza zamku są pretekstem do wyjaśnienia, jak rozumiany i wykorzystywany był antyk w kulturze dawnej Polski.

Około godziny 16:00 zmęczeni, ale zadowoleni i bogatsi w nowe doświadczenia i wiedzę wróciliśmy do szkoły

eft:0cm;text-align:justify;mso-line-height-alt:5.0pt'>w organizacji tego wyjątkowego dnia w naszej szkole.