O tym, że w orkiestrach dętych drzemie jakaś siła mogli przekonać się wszyscy, którzy 26 czerwca wybrali się do Chynowa.

Miniona niedziela na placu chynowskiego gimnazjum upłynęła przy dźwiękach instrumentów dętych. Odbył się tam bowiem XVII Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych, w którym zaprezentowało się dziesięć orkiestr z powiatu Grójeckiego.

Gospodarzem tegorocznego przeglądu była Gminna Orkiestra Dęta w Chynowie działająca przy Gminnym Domu Kultury.

Przegląd Orkiestr Dętych rozpoczął się od odegrania projektu hejnału Chynowa z wieży domu kultury. Autorem hejnału jest kapelmistrz orkiestry w Chynowie Józef Stańczyk. Następnie orkiestry przeszły w paradzie ulicami Wolską, Główną i Szkolną na plac przed Publicznym Gimnazjum w Chynowie.

Uroczystego otwarcie przeglądu dokonał Starosta Grójecki Marek Ścisłowski oraz Wójt Gminy Chynów Tadeusz Zakrzewski, którzy z wielką radością przywitali orkiestry dęte, oraz zgromadzoną publiczność. Występującym orkiestrom przysłuchiwali się miedzy innymi Wójt Gminy Błędów Marek Mikołajewski, Wójt Gminy Goszczyn Sławomir Słabuszewski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu Jacek Wichowski, radna powiatu grójeckiego Barbara Kowalska, Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Grójcu Agnieszka Bilska, przedstawiciel sklepu muzycznego PASJA Jadwiga Neska, Tomasz Skoneczny.

W przeglądzie wzięło udział 10 orkiestr dętych które występowały w następującej kolejności: Gminna Orkiestra Dęta z Chynowa, Miejska Orkiestra „Moderato” z Warki, Dziecięco Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mogielnicy, Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipia, Gminna Orkiestra Dęta z Nowego Miasta nad ad Pilicą, Parafialna Orkiestra Dęta z Lewiczyna, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Grójca, Gminna Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Jasieńca, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Olszewa oraz Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Błędowa.

Na początku wszystkie zespoły wspólnie odegrały utwór „ Marsz Nr. 1” pod batutą - gospodarza Józefa Stańczyka kapelmistrza Gminnej Orkiestry Dętej z Chynowa. Następnie poszczególne zespoły zaprezentowały swój repertuar. Imprezę prowadziła Ewa Karkowska dyrektor Gminnego Domu Kultury w Chynowie.

Każda orkiestra wykonywała po trzy utwory, wśród których znalazły się miedzy innymi utwory patriotyczne, klasyczne, rozrywkowe, ludowe czy marszowe. Przed wystąpieniem każdej z orkiestr, dyrektor GDK Ewa Karkowska odczytywała jej historię.

Niezwykle interesująca była musztra zaprezentowana przez Miejską Orkiestrę „Moderato” z Warki oraz utwory odegrane wspólnie na rozpoczęcie i zakończenie Przeglądu. Koncert odegrany przez ponad 300 muzyków zrobił duże wrażenie na publiczności.

Na zakończenie XVII Przeglądu Orkiestr Dętych Starosta Grójecki Marek Ścisłowski wraz z Wójtem Chynowa Tadeuszem Zakrzewskim wręczyli orkiestra cenne nagrody i pamiątkowe dyplomy. Nagrodami były wartościowe instrumenty i akcesoria muzyczne znanych marek które ufundowało Starostwo Powiatowe w Grójcu.

Specjalne podziękowania dla najmłodszego członka orkiestry otrzymała Martyna Szybińska z Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Błędowa oraz Henryk Gniadzik z Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipia dla najstarszego orkiestranta .

Wszyscy uczestnicy i zaproszeni goście zostali zaproszeni na obiad do Publicznego Gimnazjum w Chynowie.

Głównym celem przeglądu było ukazanie dorobku artystycznego amatorskich orkiestr dętych, wymiana doświadczeń między kapelmistrzami i uczestnikami przeglądu. Uaktywnianie oraz podnoszenie poziomu artystycznego orkiestr dętych. Integracja oraz rozbudzanie aktywności kulturalnych w gminach powiatu Grójeckiego.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za pomoc i wsparcie w przygotowaniu i przeprowadzeniu XVII Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych Powiatu Grójeckiego.

Serdecznie dziękujemy P.U.H. Instalatorstwo Elektryczne Bogdan Walczak za pomoc zawieszeniu i zdjęciu banera reklamującego powyższe wydarzenie.