Wystawa "Wincenty Witos - 115 - lecie Polskiego Ruchu Ludowego" powstała w roku 2010. Od tego czasu gości w różnych placówkach edukacyjnych. W naszym gimnazjum mieliśmy przyjemność gościć wystawę w listopadzie i grudniu 2016 r., w 121 rocznicę powstania Polskiego Ruchu Ludowego.

19 grudnia odbył się uroczysty apel będący podsumowaniem wystawy, podczas którego Marta Szcześniak (klasa IIIB) przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą działalności bohatera wystawy. Przy okazji przedstawiła też krótką historię Polskiego Stronnictwa Ludowego:

Pierwsza partia ludowa – Stronnictwo Ludowe – powstało jeszcze pod zaborami, w Galicji w 1895 roku. Wkrótce potem podobne ugrupowania chłopskie utworzono na ziemiach polskich pod zaborem rosyjskim i pruskim. W Królestwie Polski w 1904 roku powstał Polski Związek Ludowy. Działały także inne ruchy chłopskie o charakterze oświatowym skupiające się wokół pisma „Zaranie”. W 1915 roku Zaraniarze wraz ze Związkiem Chłopskim oraz Związkiem Ludu Polskiego utworzyli PSL. W zaborze pruskim wysiłki Ludowców skupiały się na przeciwdziałaniu germanizacji. Chłopi organizowali się wokół Mazurskiej Partii Ludowej.

Głównym celem Ludowców było odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz wprowadzenie postępowych reform społecznych i politycznych w myśl hasła: „Ziemia, władza i oświata dla ludu”. Udało się w roku 1918, a ugrupowania chłopskie włączyły się w tworzenie nowych struktur państwa. (http://www.psl.pl/historia/ )

Następnie zaprezentowane zostały przez p. mgr Anetę Górską wyniki Szkolnego Konkursu Wiedzy o Wincentym Witosie.

Najwyższe wyniki osiągnęli:
I miejsce - Natalia Pielaszek, kl. IIId,
II miejsce - Przemysław Bogdan, kl. Ib,
III miejsce - Mateusz Tomaszewski, kl. IIa.

W naszym gimnazjum troszczymy się o to aby uczniowie byli patriotami, którzy potrafią docenić takie wartości jak wolność, tolerancja m. in. polityczna, które przyświecały wielu Polakom, w tym Wincentemu Witosowi. 

L.A.