22 maja 2017 roku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Budziszynku wybrali się na dwudniową wycieczkę krajoznawczą.

Pierwszym punktem programu było oglądanie pomnika, upamiętniającego bitwę pod Płowcami w 1331 roku. W Kruszwicy wycieczkowicze odwiedzili wspaniałą kolegiatę św. Piotra i Pawła z XII w., zbudowaną w stylu romańskim i wysłuchali ciekawej opowieści o ruinach późnogotyckiego zamku i Mysiej Wieży, na którą chętni mogli wejść, by podziwiać panoramę miasta oraz jezioro Gopło. 32 metrowa baszta zrobiła na nich duże wrażenie.

Na wzgórzu św. Wojciecha w Strzelnie zwiedzali ponorbertański kościół im. Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny z unikatowymi kolumnami przedstawiającymi cnoty i występki oraz romańską Rotundę św. Prokopa.

Następnie nasi turyści udali się do Biskupina - jedynego w Polsce stanowiska archeologicznego z programem konserwacji i świetnie zrekonstruowanej osady, prezentującej kulturę łużycką z VIII w. W grodzie dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących życia ówczesnych ludzi. Na chwilę przenieśli się w dawne czasy i zobaczyli wnętrza oraz wyposażenie chat muzeum.

Następnego dnia dzieci popłynęły promem na Ostrów Lednicki. Tu znajdował się jeden z najważniejszych grodów państwa pierwszych Piastów.

Atrakcją wyspy są pozostałości rezydencji pałacowej zbudowanej w 2 poł. X wieku przez Mieszka I, kaplica, baseny chrzcielne i inne relikty przeszłości. Prawdopodobnie w tym miejscu książę Polan przyjął chrzest w 966 roku.

Dawna stolica Polski zachwyciła wszystkich Katedrą z piękną konfesją św. Wojciecha. W budowli znajdują się zabytkowe Drzwi Gnieźnieńskie, ukazujące sceny z życia męczennika oraz dwa portale gotyckie.

To był z pewnością bardzo interesujący i edukacyjny wyjazd, który na długo pozostanie w pamięci uczestników. Warto było wybrać się na spotkanie z tysiącletnią historią i dowiedzieć się, jak kiedyś wyglądało życie w naszym państwie.