O tym, że w teatrze wszystko jest możliwe, wiedzą już najmłodsi widzowie, dlatego bardzo chętnie, razem ze starszymi kolegami, uczestniczą w wyjazdach do tej świątyni kultury. Spektakle teatralne są wartościową, lubianą i cenioną formą spędzania czasu wolnego.

Dotychczas my wybieraliśmy się do teatru, tym razem widowisko lalkowe zagościło w naszych progach.

Z myślą o dzieciach i ich sympatii do spotkań z kulturą, obcowaniem z żywym słowem i grą aktorską, pani Joanna Smolarek zaproponowała obejrzenie internetowego przedstawienia teatralnego. Dzięki jej zaangażowaniu udało się zobaczyć sztukę pt. "Księga dżungli", emitowaną na żywo z siedziby Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi. Spektakl był odbierany w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej.

17 października od godz. 9.00, w ramach projektu Iteatr - Internetowy Teatr TVP dla Szkół, wszyscy uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Budziszynku z uwagą śledzili losy Mowgliego, bohatera wyjątkowego widowiska.

"Księga Dżungli” to szczególne, ogromne przedsięwzięcie artystyczne, którego Teatr Arlekin w Łodzi podjął się we współpracy ze światowej sławy Mistrzem Lalkarzem Teatru Narodowego Islandii, Berndem Ogrodnikiem - autorem inscenizacji historii Mowgliego.

Jest to piękna opowieść o losach małego chłopca, wychowanego w indyjskiej dżungli, którym zaopiekowały się dzikie zwierzęta. To czarujący obraz przyjaźni, szacunku do praw natury i mądrości ukazanej w niezwykle ciekawej formie.

Do występu skonstruowano unikalne - rzeźbione i bardzo skomplikowane lalki ( marionetki długoniciowe - wyposażone nawet w 26 nici, którymi animuje jednocześnie kilku lalkarzy), po raz pierwszy zastosowane właśnie we wspomnianej sztuce oraz stworzono obrotowe sceny.

Niesamowitą, specyficzną muzykę do adaptacji utworu Rudyarda Kiplinga skomponował polski artysta, znawca utworów hinduskich - Lucjan Wesołowski.

Ta wspaniała interpretacja "Księgi dżungli" została nagrodzona przez krytyków łódzkich "Złotą Maską."

Niecodzienne postacie bohaterów, interesująca koncepcja reżysera, specyficzny klimat inscenizacji i piękna muzyka sprawiły, że z przyjemnością dzieliliśmy się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami. Świetnie poruszające się i znakomicie wykonane lalki wzbudziły nasz zachwyt, a praca lalkarza - podziw i zaskoczenie.

Z pewnością było to przedstawienie godne uwagi.

Joanna Smolarek