1marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z okazji tego święta w całej Polsce, zorganizowano wiele uroczystości. Również uczniowie naszej szkoły uczcili bohaterów antykomunistycznego

i niepodległościowego podziemia. Ubrani odświętnie w kolory biało-czerwone, z przypiętymi kotylionami lub innymi emblematami narodowymi z uwagą słuchali o trudnej historii Polski. W starszych klasach 4-7 odbyły się zajęcia, na których przybliżono uczniom wybrane sylwetki bohaterskich żołnierzy. To oni mając świadomość, że okupacja niemiecka została zastąpiona rosyjską stanęli w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego. Podjęli walkę o prawo do życia w wolnej, suwerennej ojczyźnie. Żołnierze Wyklęci, zwani także Żołnierzami Niezłomnymi stawili opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniujej ZSRR. Ścigani i prześladowani prowadzili nierówną walkę. Bardzo wielu z nich zostało aresztowanych i poddanych bestialskiemu śledztwu a potem skazanych na karę śmierci,/groby wielu z nich do dziś pozostają nieznane/ lub długoletniego więzienia. Do grona zacnych bohaterów i najbardziej znanych należeli: Rotmistrz Witold Pilecki, Emil Fieldorf ,,Nil”, Zygmunt Szędzielarz ,,Łupaszka”,Danuta Siedzikówna ,,Inka”, Feliks Selmanowicz ,,Zagończyk” oraz wielu innych cichych bohaterów.

W klasach 0-3 nauczyciele również rozmawiali z dziećmi na temat uroczystości 1 marca, dzieci oglądały gazetkę poświęconą Żołnierzom Niezłomnym, samodzielnie wykonywały kotyliony. Tego dnia dużo mówiło się o wartości języka polskiego. Czytane były wiersze, tłumaczone przysłowia, najmłodsi ,,łamali języki” wypowiadając najtrudniejsze słowa, wierszyki. Nauczyciele zwrócili uwagę na najczęściej popełniane błędy językowe w języku polskim. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych z pewnością przypomniał całej sułkowickiej społeczności szkolnej o wartościach i postawach, którymi warto się kierować wżyciu.

Edyta Sekuła-Hańczuk