Tytuł projektu: Zakup ciężkiego pojazdu ratowniczo-gaśniczego i sprzętu specjalistycznego dla OSP Drwalew

Zadania, które będą realizowane w ramach projektu:

- Zakup ciężkiego wozu strażackiego z wyposażeniem.
W ramach zadania zostanie zakupiony nowy, ciężki wóz strażacki. Realizacja działań zwiększy efektywność funkcjonowania służb ratowniczo-gaśniczych i umożliwi szybką i skuteczną interwencję. Pozyskanie nowego pojazdu zwiększy mobilność jednostki i skróci czas dojazdu do miejsca zdarzenia. Specyfikacja wozu obejmuje elementy wymienione w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 września 2014 r. w sprawie zakresu, szczegółowych warunków i trybu włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jako wymagane wyposażenie jednostek straży włączonych do systemu (samochód) oraz niezbędne do właściwego wykonywania nałożonych działań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, przeciwpowodziowej oraz ratownictwa medycznego. W ramach zadania zostanie także zakupione wyposażenie pojazdu: 1. Dodatkowe lampy sygnalizacji ostrzegawczej – 1 sztuka 2. Modulator sygnałów – 1 sztuka 3. Sygnał pneumatyczny niskotonowy – 1 sztuka 4. Sygnał pneumatyczny – 2 sztuki 5. Reflektor dalekosiężny LED – 1 sztuka 6. Reflektory dalekosiężne na belce aluminiowej – 1 sztuka 7. Dodatkowa skrzynia dachowa – 1 sztuka 8. Dodatkowa szuflada wysuwana pozioma/pionowa – 1 sztuka 9. Wskaźniki wody/piany LED – 1 sztuka 10. Radiotelefony noszone – 1 sztuka 11. Latarki kątowe – 1 sztuka 12. Szafka kabinowa – 1 sztuka 13. Panel sanitarny na wysuwanej szufladzie – 1 sztuka 14. Schowek pod siedziskiem + 4 skrzynki wysuwane – 1 sztuka 15. Rolety – 1 sztuka 16. Podesty robocze z oświetleniem ostrzegawczym, 17. System kamer 360, 18. Zderzakowe działko wodno-piankowe. Zakres wyposażenia obejmuje elementy wymienione w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 15 września 2014 r. w sprawie zakresu, szczegółowych warunków i trybu włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jako wymagane wyposażenie jednostek straży włączonych do systemu (samochód) oraz niezbędne do właściwego wykonywania nałożonych działań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, przeciwpowodziowej oraz ratownictwa medycznego.

- Kampania edukacyjna w zakresie wiedzy o zmianach klimatu
Zadanie obejmie przygotowanie i przeprowadzenie kampanii edukacyjnej w zakresie wiedzy o zmianach klimatu i ochrony zasobów wodnych. Kampania składać się będzie z 2 spotkań ze społecznością lokalną oraz spotkań w każdej placówce edukacyjnej i opiekuńczej w Gminie Chynów z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym. Podczas spotkań omówione zostaną przykłady właściwych zachowań zarówno dotyczących bezpieczeństwa (także w sytuacjach wystąpienia zjawisk katastrofalnych) jak i zachowań zmniejszających wpływ człowieka na klimat. Elementem kampanii będą także 1 artykuł w prasie lokalnej oraz 1 audycja w lokalnym radiu o analogicznej tematyce. W wyniku realizacji projektu, na stronie internetowej Wnioskodawcy www.chynow.pl zostaną zamieszczone w postaci elektronicznej materiały i publikacje edukacyjne w zakresie ochrony środowiska, postaw ekologicznych oraz sposobów ograniczania negatywnego wpływu człowieka na środowisko.

- Działania informacyjne i promocyjne
Zadanie będzie realizowane zgodnie z Podręcznikiem wnioskodawcy i beneficjenta Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021-2027 w zakresie informacji i promocji i obejmie zakup i montaż oznaczeń sprzętu informujących o jego współfinansowaniu ze środków europejskich a także 2 tablice pamiątkowe, które zostaną zamontowane w siedzibie OSP  Drwalew i Gminy Chynów.

Grupy docelowe

Projekt jest użyteczny dla wszystkich mieszkańców gminy i regionu. Zakup nowego ciężkiego samochodu strażackiego z wyposażeniem przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców.

Cel projektu

Cel główny projektu to dostosowanie systemu reagowania i ratownictwa w powiecie grójeckim (1 jednostka) do skutków zmian klimatu (zgodność z celem FEM). 
Cele szczegółowe to: 
- zapewnienie ochrony przeciwpożarowej powierzchni 126782,00 ha i ratowniczej dla 97728 os.,
- zapewnienie realizacji sprawnych i skutecznych reakcji służb wobec możliwych do wystąpienia klęsk żywiołowych i katastrof oraz minimalizowanie ich skutków,

- poprawa świadomości ekologicznej w wyniku przeprowadzonej 1 kampanii promocyjnej.

Rezultaty projektu - wskaźniki rezultatu

Ludność odnosząca korzyści ze środków ochrony przed niekontrolowanymi pożarami - według danych GUS: 97 728

Wartość projektu (całkowity koszt projektu): 2 144 727,50
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 1 823 018,37
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie